Kultura w gościnie
Powitanie i pozdrowienie - Savoir Vivre
Skinienie głową czy ukłon są najprostszą formą uprzejmości. Pozdrawiać można także uśmiechem albo krótkimi zwrotami - „Cześć" wśród młodzieży, „Dzień dobry", „Dobry wieczór" czy „Szczęść Boże" wśród osób starszych. Pozdrawia się ludzi bardzo bliskich, ale i znanych tylko z widzenia. Są jednak takie miejsca, w których pozdrawia się ludzi całkiem sobie obcych, np. w górach, w lesie czy w przedziale kolejowym.
Wzięcie w ramiona
Ta forma powitania, która przyszła do nas z Hiszpanii i Włoch, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Uścisk, tzw. akolada, to rodzaj powitania przyjaciół i znajomych w serdeczny sposób. Najczęściej spotyka się ją między dwiema paniami lub panią i panem, rzadko natomiast między dwoma mężczyznami. Wśród panów spotyka się raczej podanie sobie prawych dłoni przy jednoczesnym poklepaniu się po barkach lewymi dłońmi. Tego rodzaju uścisków nie stosujemy w stosunku do osób całkiem obcych, w sytuacjach oficjalnych czy w miejscu pracy.
Siedzieć czy wstać?
Kobieta przy powitaniu i pożegnaniu powinna wstać tylko wówczas, gdy wita się z kobietą starszą od siebie lub z kimś bardzo dostojnym. Mężczyzna natomiast zarówno przy powitaniu, jak i przy pożegnaniu powinien zawsze wstać. Młodzież do lat osiemnastu przy powitaniu z osobami starszymi także powinna wstać.
Uścisk dłoni
Uścisk dłoni jest gestem symbolicznym i wiele mówi o naszym stosunku do osoby, z którą się witamy. Sposób, w jaki podajemy dłoń, może wyrażać przyjaźń, szacunek, ale i obojętność, lekceważenie.
Co z nakryciem głowy?
Uchylenie nakrycia głowy jest nadal obowiązującym gestem wśród kulturalnych ludzi. Dotyczy to tylko kapelusza i czapki z daszkiem, nie zaś beretu, czapki mundurowej czy ciepłej wełnianej czapki.
Dobre maniery w gościnie
- wycieramy buty przed wejściem
- nie trzaskamy drzwiami i nie biegamy po schodach
- nie zaglądamy do czyjejkolwiek szafy
- nie dotykamy ozdób
- nie kładziemy nóg na meblach
- szanujemy cudzą własność
Uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi
Ogólne zasady dobrego zachowania przy stole:
-Nigdy nie rozmawiaj, mając pełne usta.
-Zawsze jedz z zamkniętymi ustami.
-Trzymaj widelec w lewej, a nóż w prawej ręce.
-Kiedy skończysz posiłek, połóż sztućce równolegle
na talerzu.
-Nie karm zwierząt przy stole.
-Zawsze pamiętaj, żeby podziękować po posiłku.
Punktualność jest na czasie,
Więc o ósmej bądź już w klasie.
Brak szacunku okazuje,
Kto godziny nie pilnuje.
Na manierach dobrych zna się,
Ten, kto w klasie jest o czasie.