Chcemy? Możemy. Pomagamy! - grupa projektowa

Tutaj jesteś: Aktualności

Sprawozdanie z wizyty grupy projektowej na Mityngu Jazdy Konnej - 31 V 2012

Dnia 31.05.2012 r. wybraliśmy się na Mityng Jazdy Konnej na Miłosnej. Spodziewaliśmy się wielu atrakcji, ale również ciężkiej pracy. Jednak nie okazała się ona taka ciężka. Gdy przybyliśmy na miejsce podzieliliśmy się na zespoły. Część z nas pomagali uczestnikom zawodów przy koniach, inni zajmowali się grami sportowymi, a jeszcze inni byli odpowiedzialni za stoisko artystyczne. Pięć godzin upłynęło nam bardzo szybko, a to dzięki miłej i przyjaznej atmosferze, która panowała wokół nas. W czasie trwania mityngu odbywały się przeróżne konkurencje konne, za które później uczestnicy otrzymali nagrody. Kiedy sędziowie wyczytywali zwycięzców nie mogliśmy się nadziwić ile entuzjazmu potrafi mieć w sobie człowiek. Niepełnosprawni, to niesamowici ludzie pełni radości i poczucia humoru. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałej i niesamowitej uroczystości.

Sprawozdanie z wizyty grupy projektowej nad Liwą - 12 V 2012

Dnia 12 maja 2012 roku grupa projektowa Chcemy? Możemy. Pomagamy! brała udział w ekologicznym pikniku rodzinnym z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Piknik został zorganizowany nad Liwą przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa i Nadleśnictwo Kwidzyn. Naszym zadaniem była pomoc uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach przy organizacji ich stanowiska. Na początku zaczęliśmy budować drzewo z kartonów i papieru, a następnie je malować. W tym czasie część osób z naszej grupy malowała twarze podopiecznym z Fundacji Misericordia, a także innym chętnym dzieciom i starszym.

Sprawozdanie z II wizyty grupy projektowej w Górkach - 21 IV 2012

21 kwietnia 2012 r. nasza grupa była w ośrodku Misericordia w Górkach. O godzinie 9 weszliśmy do środka, aby przygotować się do występu grupy teatralnej z Gimnazjum nr 2. Po przedstawieniu udaliśmy się do parku, gdzie czekało przygotowane ognisko, a my pomagaliśmy uczestnikom w pieczeniu kiełbasek. Następnie zorganizowaliśmy konkurencje sportowe takie jak: rzut do celu, czy slalom. Graliśmy także w kapsle oraz układaliśmy puzzle. Tego typu zajęcia zajęły nam czas, dopóki nie przyszedł deszcz i musieliśmy się „ewakuować” do budynku, gdzie do godziny 12 graliśmy w gry planszowe, a także rozmawialiśmy z uczestnikami zajęć.

Sprawozdanie z II wizyty grupy projektowej w Domu Pomocy Społecznej - 13 IV 2012

Dnia 13 kwietnia 2012 r. grupa projektowa Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie „Chcemy? Możemy. Pomagamy!” odbyła kolejną wizytę w Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Spotkanie uczniów z pensjonariuszami DPS miało charakter „Śniadania Wielkanocnego”, do którego przygotowywaliśmy się podczas spotkań projektowych.

Wizyta rozpoczęła się od przygotowania poczęstunku i ustawienia stolików. Następnie grupa teatralna z naszej szkoły wraz z opiekunem panią Jolantą Lewandowską wystawiła przedstawienie o życiu Jezusa, wprowadzając wszystkich w wielkanocny nastrój. Po spektaklu rozpoczęliśmy rozmowy z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej. Z naszych obserwacji wynika, że osoby uczestniczące w „Śniadaniu Wielkanocnym” były zadowolone i przejawiały chęci do rozmowy z nami.

Sprawozdanie z wizyty grupy projektowej w Urzędzie Miejskim - 28 III 2012

Dnia 28.03.2012 roku byliśmy na zebraniu Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej przy Radzie Miejskiej w Kwidzynie. Przedstawiliśmy tematykę i cele naszego projektu, działania które już udało nam się zrealizować oraz zaprezentować te na przyszłość. Przy okazji zaprosiliśmy członków komisji na podsumowanie naszego projektu, które odbędzie się na przełomie maja i czerwca.

Sprawozdanie z I wizyty grupy projektowej w Domu Pomocy Społecznej - 23 III 2012

Pierwsza wizyta naszej grupy w Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie miała miejsce 23 marca 2012 roku. Jej celem było uzyskanie informacji w jaki sposób moglibyśmy pomóc ludziom zamieszkującym ten ośrodek. Na początku pani Anna Flader, pracownik socjalny przedstawiła nam krótką historię tego miejsca, a następnie opowiedziała jak wygląda tutaj powszedni dzień. Dowiedzieliśmy się również, że ośrodek jest zamieszkiwany przez 115 osób, z czego najmłodsza osoba ma zaledwie 25 lat. Podczas naszej rozmowy padło jedno bardzo ważne pytanie: ,,w jaki sposób moglibyśmy pomóc?”. Pani zaproponowała m.in. rozmowę z mieszkańcami DPS-u, spacer po ośrodku lub wyjście na miasto. Gdy dowiedzieliśmy się już wszystkiego, zostaliśmy oprowadzeni po ośrodku. Mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z ludźmi, z którymi będziemy pracować jako wolontariusze. Pod koniec naszej wizyty umówiliśmy się z panią Wiesławą Cichowicz na ,,śniadanie wielkanocne” w dniu 13 kwietnia 2012 roku.

Sprawozdanie z I wizyty grupy projektowej w Górkach – 12 III 2012

Jako, że każdy z nas chce pomagać, wybraliśmy się do Ośrodka w Górkach gdzie spotkaliśmy się z panem Bogdanem Muchowskim, kierownikiem Zakładu Terapii Zajęciowej oraz pracownikami tej placówki. Chcieliśmy dowiedzieć się jakiej pomocy potrzebują od nas ludzie niepełnosprawni. Pan Muchowski opowiedział nam bardzo ciekawą historię Dworku w Górkach. Okazało się, że nie jeden zamek nie ma tak bogatej historii jak owy pałacyk. Po wysłuchaniu zajmującej historii przyszedł czas na pytania. W naszych głowach kłębiło się wiele myśli, jednak pytanie padło jedno, gdyż mamy wyznaczony cel. Kiedy możemy zacząć pomagać? Pracownicy ośrodka byli wręcz zdumieni, że młodzież tak bardzo chce się angażować w wolontariat. Dowiedzieliśmy się, że potrzebują pomocy zwłaszcza przy organizowaniu imprez w ośrodku, a także poza nim. Zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich pracowniach i przedstawiani jako ,,nowi wolontariusze'. Radość pojawiająca się na ustach każdego uczestnika terapii i pracownika ośrodka była niesamowita. Wiemy na pewno, że dojdziemy do celu, który sobie wyznaczyliśmy, ponieważ my „Chcemy? Możemy. Pomagamy!”.

Paczki na Boże Narodzenie 2011 r. dla polskich Kombatantów na Kresach: Białoruś, Litwa, Ukraina.

W Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Kwidzynie powstała grupa 17 uczniów klas II realizujących projekt pt. „Chcemy? Możemy. Pomagamy!”. Uczniowie pracują w ramach realizowanego przez szkołę projektu europejskiego e-Akademia Przyszłości. Celem grupy projektowej jest niesienie pomocy osobom potrzebującym. Jednym z działań było zorganizowanie i wysłanie paczki na Boże Narodzenie dla polskich kombatantów, żyjących niekiedy w skrajnej nędzy bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej na Kresach w Białorusi, Litwie i Ukrainie.

O zbiórce dowiedzieliśmy się z programu telewizyjnego. Następnie wyszukaliśmy informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia Odra – Niemen i nawiązaliśmy kontakt z organizatorami. Akcja polegała na zebraniu wskazanych przez organizatora produktów do paczki. Dlatego kolejnym działaniem było ogłoszenie 17 XI 2011 r. wśród uczniów naszej szkoły zbiórki. Już 25 XI 2011 r. udało nam się zebrać wszystkie produkty. W paczce znalazły się: słodycze, kawa, kakao, herbata, konserwy mięsne i owoce w puszkach. W sumie uczniowie zebrali 18 kilogramów produktów, które będą wspaniałym prezentem dla Rodaków na Kresach. Zaangażowanie, hojność uczniów i ilość zebranych podarków mile nas zaskoczyła. Do paczki dołożyliśmy też wykonane przez gimnazjalistów kartki z życzeniami świątecznymi.

W tym roku pierwszy raz przeprowadziliśmy zbiórkę dla naszych Kombatantów na Kresach, która jest organizowana zawsze przed Bożym Narodzeniem i mamy nadzieję kontynuować ją w następnych latach. Nad przebiegiem akcji czuwali opiekunowie grupy projektowej nauczycielki: Katarzyna Janicka i Anna Chmielewska.

Naszą akcję wspomogli Salon Kosmetyczny „Sonia” i Kodak Expres Laboratorium Cyfrowe, którzy zapłacili za przesyłkę kurierską.