"Bohaterowie wielkich dni"

Dnia 24 września 2005r. Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie obchodziło swoje święto. Szkoła od czterech lat nosi zaszczytne imię Armii Krajowej. W tym szczególnym dniu odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów i uroczyste przyjęcie ich do grona społeczności szkolnej.

Wychowawcy klas pierwszych przeprowadzili lekcje wychowawcze o patronie szkoły. Jak co roku, na uroczystość zaproszono byłych żołnierzy AK. Gościli oni w Izbie Pamięci - sercu szkoły. Zaproszeni honorowi goście, nauczyciele oraz przedstawiciele klas obejrzeli wzruszający montaż słowno - muzyczny o Powstaniu Warszawskim, przygotowany przez panią Renatę Bielawską-Kapicę (która sama recytowała poezję), panią Renatę Radomską oraz pana Marka Strociaka.

Młodzi aktorzy recytowali wiersze m.in. Kazimierza Wierzyńskiego i Stanisława Dobrowolskiego. Uczniowie bali się, że wzruszenie odbierze im głos. Wydawać by się mogło, że to tylko przedstawienie, ale na widowni siedzieli Akowcy, a na ich policzkach widoczne były łzy. Niezwykle wzruszające było przekazanie "księgi wspomnień" na ręce byłego żołnierza AK - pana Wiesława Łyżwy.

Księgę - pamiętnik wykonali uczniowie szkoły (obecnie już absolwenci). Znajdują się tam ich własne wiersze "O bohaterach Armii Krajowej - bohaterach wielkich dni".
Uczniowie klas drugich i trzecich na lekcjach wychowawczych wykonywali zadania związane z historią II wojny światowej, przygotowanej przez nauczycieli historii.
Dla uczczenia imienia szkoły zaplanowano również wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Weźmie w niej udział młodzież klas pierwszych i drugich.