Od 18 kwietnia do 21 maja 2007r. realizowany był w naszej szkole program „Dać szansę”. Główny cel programu stanowiło ukazanie uczniom gimnazjum świata osób niepełnosprawnych, poznanie ich osobowości, ich dążenia do samodzielności i niezależności w życiu, na miarę możliwości i utrudnień wynikających z posiadanych dysfunkcji.
Program składał się z czterech części:

1. W dniach 18.04.2007 – 18.05.2007 uczniowie przygotowywali opowiadanie lub wiersz na konkurs literacki „Świat mało znany”. Założeniem konkursu było uwrażliwienie uczniów na los osób niepełnosprawnych, dostrzeżenie różnorodnych możliwości i talentów tych osób, wytworzenie więzi integracyjnych. Wszystkie prace zostały przekazane do Warsztatu Terapii Zajęciowej, gdzie uczestnicy warsztatu pod przewodnictwem instruktora p.Anny Czubały wyłonili laureatów:
    I B – Asia Kasprzyk
    I C – Klaudia Bielecka, Patrycja Górska, Michał Maruszak, Łukasz Mroziak, Radek Wesołowski
    I J – Kasia Wozińska, Lila Żydek
    I K – Wojtek Dembiński
    II A – Marta Pielak, Daria Tuptyńska
    II F – Asia Izdepska
    II H – Patrycja Hoffmann, Monika Zienkiewicz
    II I – Ola Wyroda
    III A – Sandra Truchan
    III D – Karolina Sudoł
    Twórczość młodych ludzi, ich widzenie świata osób niepełnosprawnych, zrozumienie problemów jakie stają przed osobami nie w pełni sprawnymi, wywarły duże wrażenie na wszystkich czytających i słuchających tych osobistych refleksji.

2. 11.05.2007r. w Izbie Pamięci została otwarta wystawa prac i zdjęć uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach. Zgromadzone na niej przedmioty wykonane były w pracowniach wikliniarskiej, ceramicznej, rękodzieła i plastycznej. Młodzież mogła oglądać zebrane eksponaty podczas przeprowadzanych w izbie lekcji do 21.05.2007r. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, patrząc na piękne prace trudno było uwierzyć, że wykonały je osoby, o których mówi się, iż są niepełnosprawne.

3. Od 14.05.2007r. do 18.05.2007r. w 30 klasach odbyły się lekcje na temat: „Inni, czy tacy sami?”, przeprowadzone przez p. Jolę Lewandowską, p. Agnieszkę Matłosz i p. Renatę Bielawską- Kapicę, nauczycieli mających na co dzień do czynienia z osobami niepełnosprawnymi. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z podstawowymi rodzajami niepełnosprawności, kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych, uwrażliwienie na zagadnienie niepełnosprawności, motywowanie uczniów do przełamywania barier i lęku przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatowej formie zajęć lekcyjnych.

4. Uwieńczeniem programu było spotkanie 21.05.2007r. gimnazjalistów z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej: Izą Chęsiak, Małgosią Janiszewską, Anią Łopacińską, Asią Rogacką, Magdą Ulaszewską, i Łukaszem Godzikiem. Instruktor terapii zajęciowej p. Anna Czubała wprowadziła młodzież w tematykę funkcjonowania WTZ oraz osób tam przebywających, a następnie zaproszeni goście opowiadali o swoim życiu, o jego mocnych i słabych stronach, rodzaju niepełnosprawności, o marzeniach i planach na przyszłość. Odpowiadali również na licznie zadawane pytania uczniów. Na zakończenie spotkania zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i upominki laureatom konkursu literackiego.

Udział w programie uświadomił wielu uczniom naszego gimnazjum,
że „Niepełnosprawni – to normalna sprawa”