[wstecz]

Medale Komisji Narodowej 21.06.2011
Dnia 21 czerwca 2011 roku o godz. 10.00 w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Odkrywania Talentów w województwie pomorskim. Z tej okazji dwie nauczycielki naszego gimnazjum – pani Beata Kamińska i pani Bożena Lemańska zostały uhonorowane przez Wojewodę Pomorskiego Medalem Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia w odkrywaniu wśród uczniów talentów oraz za działania na rzecz rozwijania uzdolnień młodzieży. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra oświaty.

GRATULUJEMY!!

Szkoła z talentem 6.06.2011
Dnia 6 czerwca 2011 r. w Teatrze Miejskim w Kwidzynie odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nastąpiło rozstrzygnięcie I Turnieju Zdarzeń Artystycznych. Organizatorzy imprezy – Lokalna Fundacja Filantropijna „Projekt” oraz Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne za cel główny uznali promowanie różnorodnych talentów uczniów z powiatu kwidzyńskiego. Konkurs realizowany był w pięciu kategoriach: artystyczna, plastyczna, filmowa, fotograficzna i literacka. Nagrodę główną w konkursie – statuetkę „SZKOŁA Z TALENTEM” zdobyło nasze gimnazjum. Autorzy nagrodzonych prac otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. W trakcie uroczystej gali można było wysłuchać najlepszych wokalistów i recytatorów oraz obejrzeć fragmenty najciekawszych filmów. Prace plastyczne i fotograficzne zaprezentowane zostały na wystawie pokonkursowej we foyer teatru.
A oto szczegółowe wyniki konkursu:
KONKURS LITERACKI:

I miejsce – Natalia Cyrson, Agata Jamrozek Paulina Saramak
II miejsce – Bartosz Piotrowski
wyróżnienie – Alicja Jaremko

KONKURS RECYTATORSKI:

I miejsce – Karolina Rentflejsz
II miejsce – Adam Walkiewicz
III miejsce – Stefania Zdral
wyróżnienie – Klaudia Tubaja

KONKURS WOKALNY:

wyróżnienie – Marta Smolińska, Benjamin Fedowski

KONKURS PLASTYCZNY:

I miejsce – Patrycja Pisarek
II miejsce – Maciej Kamiński, Marta Cichorek
wyróżnienie – Paulina Stokowiec, Agnieszka Matias

XIV Wojewódzki Konkurs Interpretacyjny "Bez tematu" 2.06.2011
Dnia 2 czerwca 2011r. odbył się XIV Wojewódzki Konkurs Interpretacyjny "Bez tematu", w Pałacu Młodziezy w Gdańsku. W konkursie grupa uczniów tworzaca kabaret " No name" zdobyla zespołowo II miejsce.
Oto oni:  Marta Jagodzińska, Monika Ogińska, Aniela Sałek, Wiktoria Zaleska,Joanna Ulatowska, Aleksander Dubas, Radosław Bojarczuk,Dawid Kozłowski i Jacek Tomasik.

Zobacz zdjęcia w galerii

GRATULUJEMY!!

Najlepszy biolog 25.05.2011
25 maja 2011 roku odbyła się w naszym Gimnazjum kolejna edycja konkursu biologicznego pod hasłem „Najlepszy biolog”. Wzięło w nim udział 35 uczniów klas I,II i III. Dla każdego z poziomów przygotowano osobne testy sprawdzające wiadomości i umiejętności biologiczne.
Do najlepszych biologów w szkole można zaliczyć uczniów:
 
KLASY I KLASY II KLASY III
1.Tubaja Klaudia 1d 28p/34 (82%)
   Kinga Ślusarska 1d
2.Mateusz Górski 1d 26p (76%)
   Anna Jankowska 1h
   Agata Łapińska 1e
3.Mikołaj Białecki 1f 25p (73,5%)
   Paweł Wierzba 1g
   Kornelia Pokora 1d
1.Kamila Walas 2c 34/40p (85%)
2.Adrian Przybyłek 2d 24p (60%)
   Karolina Rentflejsz 2d
   Bartosz Rajkowski 2c
3.Kinga Czekajska 2g 17p (42,5%)
   Piotr Jabłonowski 2d
1.Natalia Duśko 3f 26/31p (84%)
2.Magdalena Przybylska 3f 23p (74%)
3.Daria Taborowska 3b 20p (64,5%)
  Joanna Barejka 3f
  Marta Simionkowska 3b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy!
III Powiatowy Konkurs Matematyczny „Świat Brył” 20.05.2011
Dnia 20 maja 2011 r. w Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie, odbył się III Powiatowy Konkurs Matematyczny „Świat Brył”. Gimnazjum nr 2 reprezentowała drużyna, wyłoniona w drodze eliminacji szkolnych, w składzie:
1. Klimek Anna kl. III d
2. Piotrowski Bartosz kl. III d
3. Kukliński Dawid kl. III f
 
W konkursie wzięły udział 3-osobowe drużyny z siedmiu gimnazjów z powiatu kwidzyńskiego.
Wyniki drużyn:
I miejsce: drużyna z Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie,
II miejsce: drużyna z Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie,
III miejsce: drużyna z Gimnazjum nr 1 w Kwidzynie.
Wyniki indywidualne:
I miejsce: Klimek Anna (Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie), Piotrowski Bartosz (Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie),
II miejsce: Kukliński Dawid (Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie), Paweł Firlej (Gimnazjum Społeczne w Kwidzynie),
III miejsce: Kacper Jamrozek (Gimnazjum nr 1 w Kwidzynie), Daniel Rauf (Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie).

GRATULUJEMY!!

Mistrz SUDOKU 18.05.2011
Dnia 18 maja 2011r. w naszej szkole został zorganizowany I Powiatowy Konkurs „Mistrz sudoku”. Miał on na celu popularyzację łamigłówek liczbowych, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania. W konkursie wzięli udział uczniowie czterech kwidzyńskich szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum Społecznego oraz Gimnazjum w Liczu i Nowym Dworze. Zawodnicy w wyznaczonym czasie rozwiązywali diagramy sudoku: w pierwszym etapie – trzy, w drugim – dwa, w trzecim – jeden. Poziom trudności wzrastał z każdym kolejnym etapem.
Zwycięzcą konkursu został Wojtek Trochowski z naszej szkoły. Drugie i trzecie miejsce zajęły reprezentantki Gimnazjum nr 3: Ola Szwed i Daria Bednarska. Wojtek otrzymał dyplom i puchar „Mistrza sudoku”, pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody książkowe.

Zobacz zdjęcia w galerii

GRATULUJEMY!!

Zauważono talenty artystyczne uczniów 05.2011
1.Sukces w dziedzinie haftu.
Nasi uczniowie na lekcjach techniki uczą się wyszywać, jak widać z dobrym skutkiem. Nasza uczennica Alicja Wichowska z klasy IIId otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Dziecięcego Rękodzieła Artystycznego i Kartki Wielkanocnej „Wiosna”.

2. Nasz Region…

Uczeń z klasy I c Krystian Szejerka zdobył wyróżnienie w kategorii – malarstwo w X Wojewódzkim Konkursie Twórczości Regionalnej Dzieci i Młodzieży „Mój Region”.

3. VIII Wiosna Młodych Talentów-zakwalifikowanie się dwójki naszych uczniów na wystawę w ogólnopolskim przeglądzie twórczości młodych talentów  (kwiecień 2011r.)
  • Patrycja Pisarek z klasy 1i
  • Oskar Mroczkowski z klasy 2e

   

4. Wojewódzki Konkurs Plastyczny: "Maria Skłodowska-Curie wspaniała kobieta i uczona"

Konkurs ten zorganizowało Gimnazjum nr 12 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gdańsku we współpracy z Konsulem Honorowym Francji, Stowarzyszeniem PROF-EUROPE i Ambasadą Francji w Polsce.

Celem Konkursu było aktywne wzięcie udziału młodzieży w Roku Marii Skłodowskiej-Curie, uczczenie 100-lecia zdobycia przez Marię Curie-Skłodowską drugiej nagrody Nobla w dziedzinie chemii oraz przybliżenie sylwetki tej wspaniałej kobiety.

Oto nagrodzone prace:

                                     

I miejsce -Marta Cichorek kl.2c            II miejsce-Agata Redmerska kl.2c

 
Wyjazd do Sejmu RP 13.05.2011
Dnia 13 maja 2011r. grupa 42 uczniów klas III naszego gimnazjum uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Towarzyszyła nam w tym roku pani dyrektor Małgorzata Wróblewska.
Podczas pobytu w stolicy uczniowie zwiedzali Sejm i Senat RP. Uczestniczyli w spotkaniu z posłem na Sejm Jerzym Kozdroniem, który umożliwił nam również zwiedzanie sejmowego hotelu.
Następnie pojechaliśmy na film „Dzikie z natury" do kina 3D na Sadybie. Na koniec spacerowaliśmy po Starym Mieście w Warszawie.
 
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego -etap powiatowy 28.04.2011

28 kwietnia byliśmy organizatorami eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do rywalizacji, a tym samym możliwości reprezentowania 14 maja br. powiatu w województwie, stanęło 6 drużyn ze szkół podstawowych i 6 drużyn z gimnazjów.

W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test z zakresu znajomości ruchu drogowego. Następnie sprawdzano umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zakończenie turnieju zawodnicy prezentowali zdolność pokonywania na rowerze toru przeszkód.

Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja składająca się z przewodniczącej, losowo wybranych opiekunów oraz policjantów, która to po zakończeniu wszystkich konkurencji ogłosiła wyniki. Nasz powiat będą reprezentować: Szkoła Podstawowa nr 2 w Prabutach im. Obrońców Westerplatte oraz Gimnazjum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Prabutach. Indywidualnie najlepszymi zawodnikami  okazali się uczniowie tych szkół tj. Maciek Kwolek (GIM) i Wiktor Kobyliński (SP). Drużyna z naszego gimnazjum zajęła III miejsce. Zmaganiom uczestników przyglądali się znamienici goście, pomorski wicekurator oświaty- Elżbieta Wasilenko, dyrektor delegatury w Tczewie-Stanisław Sumowski, starszy wizytator-Zenon Chrześcijański, pełnomocnik burmistrza-Jagoda Piotrowska, dyrektor gimnazjum-Małgorzata Wróblewska, którzy uhonorowali wszystkich biorących udział wartościowymi nagrodami rzeczowymi.

Powiatowy Konkurs Literacko-Plastyczno-Religijny 5.04.2011

5 kwietnia br. w miłej atmosferze, przy współudziale Pani dyrektor Grażyny Marek-Borowskiej, odbyło się podsumowanie I edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Plastyczno-Religijnego „Aniołowie-posłańcy Boży”. Jego celem, oprócz dobrej zabawy, było rozwijanie zdolności poetyckich i plastycznych, sprawdzenie i porównanie posiadanego stopnia wiadomości poprzez ożywienie kultu Aniołów oraz uwrażliwienie młodzieży na rzeczywistość niewidzialną. Konkurs cieszył się ogromną popularnością ze strony uczniów gimnazjów. Swojego udziału nie potwierdziły tylko trzy szkoły z całego powiatu. Napłynęło szereg prac i tak komisje, po burzliwych naradach, mogły nagrodzić poszczególne osoby-mówi Anita Lasota, główny organizator.

Nagrodzone osoby to:

Konkurs poetycki:

I miejsce - Maciej Sulikowski, opiekun Anna Templin (Gimnazjum nr 2 Kwidzyn)
II miejsce - Marcin Sosnowski, opiekun Anna Templin (Gimnazjum nr 2 Kwidzyn)
III miejsce Martyna Zając, opiekun Ludwika Wawryniuk (Gimnazjum nr 2 Kwidzyn)
wyróżnienie - Wojciech Taczyński, opiekun Gabriela Dudek (Zespół Szkół w Sadlinkach)

Konkurs wiedzy

I miejsce - Weronika Szudzińska, opiekun Teresa Kumenda (Zespół Szkół w Gardei)
II miejsce - Justyna Cieciera, opiekun Gabriela Dudek (Zespół Szkół w Sadlinkach)
III miejsce - Hanna Grabowska , opiekun Teresa Kumenda (Zespół Szkół w Gardei)

Konkurs plastyczny

I miejsce - Kamil Tas, opiekun Gabriela Dudek (Zespół Szkół w Sadlinkach)
II miejsce - Karolina Szwedowska, opiekun Elżbieta Stankiewicz (Gimnazjum w Nowym Dworze)
III miejsce - Angelika Kohnert, opiekunowie: Karolina Weiss, Katarzyna Paluszek (Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Barcicach)

wyróżnienia w konkursie plastycznym:

Hanna Grabowska, opiekun Teresa Kumenda ( espół Szkół w Gardei),
Marcelina Osiecka, opiekun Elżbieta Hiszczyńska (Gimnazjum w Liczu),
Karolina Morawska, opiekun Maria Kępińska- Gawrońska (Gimnazjum w Wandowie),
Katarzyna Rybarczyk,
opiekun Elżbieta Stankiewicz (Gimnazjum w Nowym Dworze),
Marta Cichorek, opiekun Ewa Zarębska (Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie).
 
 
Żołnierze Wyklęci
1.03.2011
 

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. To Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Data nieprzypadkowa, symboliczna, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W Izbie Pamięci przygotowano z tej okazji wystawę „Żołnierze wyklęci”. Agresja najeźdźców, walka podziemna i cywilna, dowódcy, losy powojenne to elementy wystawy ukazujące trudne drogi życia bohaterów, którzy poprzez swoją ideową walkę stali się symbolem godnym naśladowania przez kolejne pokolenia.

Zobacz zdjęcia w galerii

Młodzieżowy festiwal małych form teatralnych
31.03.2011
 

31 marca w „Czarnej Sali” odbyły się eliminacje do IV Młodzieżowego Festiwalu Małych Form Teatralnych organizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. W konkursie udział wzięło sześć zespołów teatralnych z Kwidzyna, Licza, Nowego Dworu Kwidzyńskiego i Ryjewa.
Nasi gimnazjaliści: Radek Bojarczuk, Natalia Cyrson, Alicja Dawid, Ola Dąbrowska, Patryk Guziewicz, Agata Jamrozek, Adam Kapica, Iga Krajczok, Dawid Małecki, Bartek Myrcha, Michał Oramus, Karolina Rentflejsz, Ola Rutkowska-Osyf, Paulina Saramak, Ewelina Szwedowska, Kasper Włodarczak i Magda Zarzycka przygotowali przedstawienie „Mądry kibic z klasą kibicuje – stadionów nie demoluje”. Uczniowie wcielili się w dwie grupy kibiców rywalizujących ze sobą drużyn: czerwonych i żółtych. Początkowe konflikty i negatywne zachowania ustąpiły w końcu miejsca wspólnemu hasłu „Zgoda, zgoda, niech radości sport nam doda!”. Scenariusz napisany przez Karolinę Rentflejsz i Paulinę Saramak spotkał się z pełnym uznania odbiorem. Nasza szkoła zajęła w konkursie II miejsce, a w nagrodę otrzymała telewizor i mnóstwo słodyczy.

Wycieczka do Warszawy
21.03.2011
 

W roku szkolnym 2010/2011 Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało naszemu gimnazjum zaszczytny tytuł ”SZKOŁA ODKRYWCOW TALENTÓW” i wyróżniło Gimnazjum nr 2 atrakcyjną wycieczką do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Więcej informacji na stronie Rok Odkrywania Talentów.

 

Zobacz zdjęcia z wycieczki

21 marca - Dzień Kultury
21.03.2011
 

Początek wiosny – 21 marca – to w tym roku w naszej szkole „Dzień kultury”. Po dwóch godzinach lekcyjnych, w hali sportowej, rozpoczęły się przygotowane na ten dzień imprezy kulturalno-sportowe.
Pani dyrektor Małgorzata Wróblewska rozpoczęła apel od wręczenia nagród „Kolega na medal”. Następnie gimnazjaliści obejrzeli trzy scenki kabaretowe: „Pan pozna panią”, „Kopciuszek” i „Piękna i bestia” przygotowane przez Paulinę Piątkowską, Wiktorię Zaleską, Aleksandra Dubasa, Michała Cejnóga i Filipa Sadurę pod opieką p. Anny Templin i p. Anity Lasoty. Kolejnym punktem programu była prezentacja wykonanych przez uczniów wszystkich klas plakatów na temat: „Trzymaj formę – odżywiaj się zdrowo”. Za najciekawsze uznano prace uczniów z klas I A, III E oraz I I. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali następnie zawody sportowe. Rywalizację w klasach pierwszych wygrała I C, w klasach drugich II B, a w klasach trzecich III E. Karaoke prowadzone przez p. Eligiusza Gełdona rozśpiewało gimnazjalistów… i tym muzycznym akcentem zakończył się ten wyjątkowy dzień.

Zobacz zdjęcia w galerii

Powiatowy Konkurs Czytelniczy
16.03.2011
 

„Wakacje pełne przygód…” to tytuł Powiatowego Konkursu Czytelniczego przygotowanego  przez nauczycieli bibliotekarzy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W tym roku motywem przewodnim była twórczość Adama Bahdaja w oparciu o książki: „Kapelusz za 100 tysięcy”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Wakacje z duchami”. W konkursie wzięli udział gimnazjaliści z 6 szkół: w Liczu, Kwidzynie, Nowym Dworze Kwidzyńskim, Wandowie oraz uczniowie z 4 szkół podstawowych Kwidzyna. Uczestnicy konkursu przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości ulubionego autora książek, a następnie odpowiadali na pisemne i ustne pytania z wybranych książek przygodowych. Pierwsze miejsce zajęła Anna Kucharska z gimnazjum w Liczu. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe oraz zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Zobacz zdjęcia w galerii

Armia Krajowa -Patron Mojej Szkoły 25.02.2011

W tym roku nasze gimnazjum będzie obchodziło 10-tą rocznicę nadania szkole imienia Armii Krajowej. Przygotowując się do obchodów tego święta, uczniowie z kl. II B i II C Szymon Guziński, Filip Sadura, Maciej Bluma, Jakub Bluma i Dawid Kozłowski pod opieką p. Renaty Bielawskiej-Kapicy i p. Sylwii Wardaszki biorą udział w projekcie „Armia Krajowa patron mojej szkoły”. Jednym z zadań, jakie przed nimi stoi, są spotkania z żołnierzami AK.
25 lutego 2011r. w Urzędzie Miejskim miało miejsce takie właśnie spotkanie z p. Stanisławem Sklepowiczem, p. Janem Paśko i p. Tadeuszem Kolasą, należącymi do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Kwidzyn. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadań o życiu i działalności podziemnej podczas okupacji, a także o represjach, jakie spotkały ich po zakończeniu II wojny światowej. Pochodzących z różnych części kraju młodych ludzi połączyła walka o odzyskanie niepodległości, a powojenne losy związały ich z Dolnym Powiślem. Dzisiaj chętnie dzielą się z młodzieżą swoimi wspomnieniami, które wciąż wywołują wzruszenia.

Zobacz zdjęcia w galerii

„Stare przedmioty codziennego użytku” 10-17.12.2010

W dniach 10 – 17 grudnia można było obejrzeć w Izbie Pamięci wystawę „Stare przedmioty codziennego użytku”. Zgromadzone eksponaty to żelazka, młynki do kawy i pieprzu, krajalnice do chleba, talerze, sztućce, dzbanki, zegary, kołowrotek, nosidło do wody, tara do prania i wiele innych. Wszystkie te przedmioty świadczą o kulturze człowieka z minionych lat. Każdy powszedni przedmiot odznaczał się nie tylko użytecznością, ale swoistym rodzajem piękna, trwałością i niezawodnością.

 

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o AIDS 30.11.2010

30 listopada 2010 r. w Gimnazjum nr 1 w Kwidzynie odbył się konkurs wiedzy o AIDS i wiedzy na temat uzależnień dla gimnazjalistów. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat: znajomości podstawowych treści związanych z HIV i AIDS, historii odkryć związanych z AIDS, podstawowych norm zachowań wobec zagrożeń, sposobów zakażeń, morfologii wirusa HIV, uzależnień i walki z nimi, narkotyków i skutków ich działania na organizm.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas III, którzy w etapie szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki, a w rywalizacji wojewódzkiej uzyskali:
Magdalena Przybylska III f – I miejsce
Aleksandra Dąbrowska III h – IV miejsce
Patrycja Jurkiewicz III i – VII miejsce
Tomasz Szwangruber III f – VIII miejsce

Teatralia 2010 22-27.11.2010

XX Kwidzyńskie Spotkania Teatralne odbyły się w tym roku w dniach 22 – 27 listopada. Nasze gimnazjum przygotowało na tę imprezę dwa przedstawienia. We wtorek wystąpiła GRUPA NIEFORMALNA ze spektaklem „Zemsta inaczej...”. Postacie z komedii Aleksandra Fredry przeniesiono do współczesnej szkoły: Klara, Podstolina i Cześnik znaleźli się wśród szkolnych piękności „pudernic”, a Wacław i Rejent w grupie męskich „dresów”. Dobrej zabawy dostarczyli tu: Karolina Rentflejsz, Adam Walkiewicz, Ola Rutkowska-Osyf, Szymon Chruszczewski, Stanisław Barganowski, Mateusz Wójcik, Paulina Saramak, Radosław Bojarczuk, Ola Dąbrowska, Adam Kapica, Agata Huzarska, Alicja Bakierska, Pamela Zawisko, Magdalena Przybylska, Ewelina Szwedowska, Ola Zielińska, Przemek Szołtys, Mikołaj Białecki, Dawid Małecki, Szymon Joniak, Kasper Włodarczak i Patryk Guziewicz. Młodych aktorów przygotowały p. Bożena Lemańska, p. Renata Bielawska-Kapica i p. Sylwia Wardaszka. W środę zespół INNI TACY pod opieką p. Anny Templin zaprezentował przedstawienie: „Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli czerwony, czerwony Kapturek i w pustyni, i w puszczy, a zwłaszcza w pustyni”. Przygody bohaterów baśni braci Grimm w czasach socrealizmu odegrali: Marta Jagodzińska, Monika Ogińska, Asia Ulatowska, Wiktoria Zaleska, Aleksander Dubas, Dawid Kozłowski, Jacek Tomasik, Mateusz Wójcik. Obie prezentacje wywołały uśmiech i aplauz na widowni. Nagrodzono je również pamiątkowymi statuetkami.

Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2010

W 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, Polska odzyskała wolność. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy: w roku 1937 i 1938. W latach 1939–1944, podczas okupacji hitlerowskiej, oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień, w którym podpisano Manifest PKWN, czyli 22 lipca. Dopiero w 1989 roku przywrócono datę 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.
W przededniu tego narodowego święta odbył się uroczysty apel dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie pod kierunkiem p. Anny Templin, p. Aliny Tyszkowskiej i p. Eligiusza Gełdona przygotowali montaż słowno-muzyczny. Wątek historyczny, wiersze i pieśni patriotyczne zaprezentowali: Ola Borkowska, Magda Dzwonkowska, Judyta Jabłońska, Marta Jagodzińska, Weronika Kuczyńska, Monika Ogińska, Patrycja Pisarek, Ula Piwowarska, Paulina Ryś, Dominika Sadowska, Aniela Sałek, Asia Ulatowska, Wiktoria Zaleska, Stanisław Barganowski, Beniamin Fedowski, Dawid Kozłowski, Jacek Tomasik, Mateusz Wójcik.

Zobacz zdjęcia w galerii

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 5-19.10.2010

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym, przygotowano dla uczniów wiele atrakcji i konkursów:

  • Każdy czwartek to – „Dzień Otwartych Drzwi”. Uczniowie mogli swobodnie poruszać się między regałami i samodzielnie dokonywać wyboru książek. Z tej niecodziennej atrakcji skorzystało 264 gimnazjalistów.
  • 5 października konkurs dla kl. I – „Zabawne tytuły”
  • 12 października konkurs dla kl. II – „Rusz głową”
  • 19 października konkurs dla kl. III – „To i owo o książce” Całomiesięczny konkurs dla wszystkich klas „Okładka mojej ulubionej książki”.

Laureaci konkursów: 

„Zabawne tytuły”

I miejsce:    Oliwia Oramus kl. I D
                   Stefania Zdral kl. I G
II miejsce:    Adam Kapica kl. I D
                   Dawid Tubaja kl. I F
                   Paulina Chruścińska kl. I G
III miejsce:   Karolina Dąbrowska kl. I D
                   Magdalena Dzwonkowska kl. I I

„Rusz głową!”

I miejsce:     Wiktoria Sarzyniak kl. II C
II miejsce:    Patryk Mettel kl. II B
                   Marta Cichorek kl. II C
                   Paulina Dymik kl. II C
III miejsce:  Jacek Tomasik kl. II B
                  Agata Redmerska kl. II C

„To i owo o książce”

I miejsce:     Bartosz Piotrowski kl. III D
                   Sebastian Wiącek kl. III D
II miejsce:    Karol Wasilczuk kl. III G
III miejsce:   Aleksander Damaz kl. III I

Okładka mojej ulubionej książki

kl. I D, kl. I I, kl. I J, kl. III C
Laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe.

X Dzień Papieski 16.10.2010
Pan kiedyś stanął nad brzegiem, Szukał ludzi gotowych pójść za nim
16 października 2010 r. (w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na PAPIEŻA) obchodziliśmy X Dzień Papieski. Co roku z tej okazji w szkole prezentowany jest montaż słowno-muzyczny dla uczniów  naszego gimnazjum. Tym razem w WADOWICKIEJ KAWIARENCE wspominali Jana Pawła II uczniowie klasy II„b”, przygotowani pod kierunkiem p. Ewy Zarębskiej i p. Anny Gnutek. Występ, wzbogacony o prezentację multimedialną poświęconą PAPIEŻOWI, zrobił na widzach ogromne wrażenie. Aby umożliwić uczestnictwo w montażu jak największej grupie uczniów, klasa II „b” występowała czterokrotnie w dniu 13 października 2010 r.
Święto Komisji Edukacji Narodowej 14.10.2010
„Nauczycielem jest ten, kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe”
Ralph Waldo Emmerson
Niewiele jest dni, w których uczniowie idą do szkoły odświętnie ubrani, nie piszą sprawdzianów, nie rozwiązują zadań, nie wykonują doświadczeń… 14 października to właśnie taki dzień, święto Komisji Edukacji Narodowej. O godz. 10.00 odbył się w naszym gimnazjum uroczysty apel, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna. Dyrektor szkoły p. Małgorzata Wróblewska złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi życzenia zdrowia, wielu sukcesów zawodowych oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i uznania. Wyróżnione osoby odebrały gratulacje i nagrody za osiągnięte wyniki i zaangażowanie w pracę. Gimnazjaliści: Stanisław Barganowski, Olek Dubas, Magda Dzwonkowska, Beniamin Fedowski, Marta Jagodzińska, Dawid Kozłowski, Monika Ogińska, Patrycja Pisarek, Ania Sałek, Mateusz Wójcik, Wiktoria Zaleska pod kierunkiem p.J.Lewandowskiej i p. A. Templin przygotowali część artystyczną „Mityczna szkoła”. Dzień zakończył się spotkaniem uczniów z wychowawcami w klasach.
W tym samym dniu p. A. Białecka, p. W. Podgórska, p. S. Wardaszka, p. L. Wawryniuk, p. E. Zając, p. J Żmuda zostały uhonorowane przez Ministra Edukacji Narodowej medalami państwowymi za długoletnią służbę na rzecz oświaty.

Więcej zdjęć w galerii

„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” 1.10.2010

Takie zdanie wypowiedziane przez Jana Stanisława Jankowskiego stało się mottem i wita wszystkich zwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to niezwykłe miejsce, nie tylko pełne pamiątek podarowanych przez żołnierzy Armii Krajowej, ale poprzez zastosowane środki audiowizualne oddające atmosferę walczącej Warszawy. Gimnazjaliści oprócz zgromadzonych eksponatów obejrzeli film przedstawiający życie Polaków podczas okupacji i zniszczenie miasta dokonane przez hitlerowców po upadku powstania. Na zakończenie mieli okazję zobaczyć Mur Pamięci, na którym wyryte zostały nazwiska tysięcy powstańców, poległych w walkach w sierpniu i we wrześniu 1944r. Zapalenie zniczy na grobach żołnierzy AK, poległych podczas II wojny światowej, znajdujących się na Cmentarzu Wojskowym to dodatkowy element wychowania patriotycznego naszej młodzieży.

Więcej zdjęć w galerii

Pamiętna data: 27 września 1939 r. 27.09.2010
 

27 września 1939 r. na rozkaz dowódcy obrony Warszawy generała Juliusza Rómmla powołana została Służba Zwycięstwu Polski. Na jej strukturach 13 listopada 1939 r. powstał Związek Walki Zbrojnej, który to 14 lutego 1942 r. został przemianowany na Armię Krajową. Dziewięć lat temu, w rocznicę powstania SZP, szkoła otrzymała zaszczytne imię Armii Krajowej.

Od tej pory, co roku 27 września, obchodzimy Święto Szkoły. O godz. 1000 rozpoczął się uroczysty apel, w którym uczestniczyli: Przewodniczący Rady Miejskiej p. Kazimierz Gorlewicz, żołnierz Armii Krajowej p. Wiesław Łyżwa, dyrekcja szkoły, uczniowie klas pierwszych, delegacje gimnazjalistów z klas drugich i trzecich. Dyrektor szkoły p. Małgorzata Wróblewska skierowała podziękowania do żołnierzy Armii Krajowej za to, że możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnej Ojczyźnie. Równie serdeczne podziękowania za zaangażowanie i twórczą pracę całej społeczności szkolnej, w imieniu Burmistrza Miasta Kwidzyna, złożył przewodniczący p. Kazimierz Gorlewicz. Z życzeniami sukcesów w nauce i sporcie zwrócił się do młodzieży p. Wiesław Łyżwa. Zespół wokalny pod kierunkiem p. Joanny Staszak wykonał pieśń „O Panie, któryś jest na niebie”.

Punktem kulminacyjnym było złożenie przez pierwszoklasistów uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście i uczniowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny „Katyń 1940” przygotowany przez Adama Kapicę, Radka Bojarczuka, Jacka Tomasika, Beniamina Fedowskiego, Karolinę Rentflejsz, Paulinę Saramak, Adama Skoczka, Maję Zalewską, Wiktorię Zaleską, Olę Dąbrowską i Olę Rutkowską -Osyf pod kierunkiem p. Sylwii Wardaszki i p. Renaty Bielawskiej-Kapicy. Po uroczystości uczniowie mieli okazję spotkać się z gośćmi. Był to czas wojennych wspomnień i wielu refleksji.

Więcej zdjęć w galerii

"Sprzątanie Świata 2010"
25.09.2010
25 września 2010 r. (w sobotę) 29 zaangażowanych w ochronę przyrody uczniów klas II i III wraz z opiekunami wzięło udział w akcji Sprzątania Świata.
Zaopatrzeni w worki i rękawiczki wyruszyli ok. 930 spod kościoła Św. Alberta w kierunku lasu leśnictwa Piekarniak. Niesłychane co można znaleźć w przydrożnych rowach i podkwidzyńskich lasach. Uczniowie prawie „złożyli” samochód i komputer a z materiałów pozostawionych w lasach można śmiało „wyremontować i umeblować” dom. Niektóre znaleziska były dość niebezpieczne: igły, potłuczone butelki i pozostałości po imprezach. Cztery godziny sprzątania i … zabrakło worków. Z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku uczniowie i opiekunowie zostali zaproszeni na ognisko i pyszny poczęstunek. Leśniczy opowiadał o swojej pracy, zakazach obowiązujących w lesie i wielkiej „pomysłowości” ludzi – niestety nie mającej nic wspólnego z dbałością o środowisko. Akcja zakończyła się ok. godz. 1400.
Piękna pogoda i dobre humory sprawiły, że sobotnie wyjście było nie tylko ciężką pracą, ale również świetną zabawą i mile spędzonym czasem.
Uczniowie zaangażowani w akcję: III b – Agnieszka Matias, Daria Torbowska, Marta Simionkowska III d – Marta Mioduszewska, Natalia Cyrson, Iga Krajczok; III f – Natalia Duśko, Tomasz Szwangruber, Magdalena Przybylska; III g – Eliza Łoś, Adrianna Sumbar; III h – Sylwia Czarniecka, Michał Cejnóg, Jakub Wiśniewski, Marta Zenke, Ewelina Bator, Ewelina Szwedowska; III i – Patrycja Jurkiewicz, Ewelina Poświata, Paweł Zając, Maciej Zawalich, Michał Smoczyński, Ewelina Zulewska, Ewelina Bąkowska, Laura Truty, Marcin Grzona; II g – Jolanta Drypa, Marta Bryksy.

Więcej zdjęć w galerii

Aby tradycji stało się zadość... 18.09.2010

„Dziel z innymi swój chleb, a będzie lepiej Ci smakował”.

Od kilku już lat wspomagamy Fundację "Projekt" w corocznym Święcie Chleba, które w tym roku odbyło się pod szyldem „Smaki jesieni”. Zanim 18 września rozstawiliśmy swoje stoisko na kwidzyńskim deptaku, organizowaliśmy szereg imprez na terenie szkoły. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anity Lasoty ogłosił wiele konkursów, za które uczniowie mieli dopisane punkty do ogólnej klasyfikacji „Klasa z klasą”. Można więc było: napisać opowiadanie i piosenkę o chlebie, przynieść dekorację o tematyce wiejskiej, pochwalić się swojskim chlebem czy smalcem ze skwarkami. Na punkty przeliczano również wszelkie przetwory, własne wypieki czy warzywa, które to potem udekorowały nasze stoisko. Podobnie jak w zeszłym roku do wspomagania naszej szkoły w tym szczególnym dniu przyłączyli się Pan Grzegorz Nałęcz z wyrobami piekarniczymi oraz Pani Sylwia Ronowska z Cukierni „Jacek i Agatka”.

Dzięki wspólnym działaniom na rzecz Fundacji „Promyk” udało nam się uzbierać 356 złotych.

Więcej zdjęć w galerii

Pierwszy dzwonek 01.09.2010

Szybko minęły wakacje.  Pierwszego września 663 uczniów rozpoczęło naukę w naszym gimnazjum. Był to szczególny dzień zwłaszcza dla 280 młodych gimnazjalistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły. O godz. 900 odśpiewaniem hymnu państwowego zainaugurowano nowy rok szkolny. Gościem uroczystości był radny Rady Miejskiej w Kwidzynie p. Marian Laurentowicz. Społeczność szkolną zebraną w hali przywitała dyrektor szkoły p. Małgorzata Wróblewska. Wrzesień to nie tylko początek zajęć, to także miesiąc pamięci o tych, którym zawdzięczamy możliwość życia i nauki w wolnym kraju. Historię Polski z czasów II wojny światowej oraz okupione krwią drogi Polaków do niepodległości przypomniał  uczeń kl. II B Radek Bojarczuk. Po zakończeniu apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas. W tym dniu jeszcze bez książek, zeszytów, długopisów.
Jeszcze ze wspomnieniami lata,  poznanych nowych miejsc, zawiązanych przyjaźni…

Więcej zdjęć w galerii

Ogólnopolski konkurs „Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea". 31.08.2010

Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na opis pamiątki historycznej z okresu II wojny światowej lub z okresu działalności „Solidarności” i opozycji demokratycznej w latach 1970-1989. Został zorganizowany z okazji Roku Historii Najnowszej przez Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przy wsparciu kuratoriów oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patronaci konkursu to: m.in. Marszałek Sejmu RP i Minister Edukacji Narodowej. 

W kategorii gimnazjów Andrzej Chmielewski uczeń klasy IID okazał się najlepszy na szczeblu województwa pomorskiego. Jego praca „Harcerska cegiełka do niepodległości” opisująca historię powstania zdjęcia harcerzy z 1 Kwidzyńskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy Szarża im. dr Władysława Gębika z Lechem Wałęsą, jako jedyna spośród kilkudziesięciu nadesłanych na konkurs w województwie pomorskim została zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego. Na szczeblu ogólnopolskim otrzymała wyróżnienie.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 31 sierpnia b.r. w Dworze Artusa w Gdańsku. W uroczystości uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku ojciec Maciej Zięba, żona prezydenta Lecha Wałęsy, Danuta Wałęsa oraz działacze opozycji demokratycznej m.in. Aleksander Hall i Tadeusz Mazowiecki.

„Sprzątanie Świata 2010”