Pan Kozdroń  poprzedził wykład przedstawieniem swojej osoby. 
"To prawnik z trzydziestoletnim stażem. Karierę prawniczą porzucił na rzecz pracy w sejmie.  Na wstępie przybliżył nam pojęcie konstytucji, Trybunału Konstytucyjnego, a także państwa demokratycznego.  W swoim przemówieniu nawiązał do Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1952r., która była lekceważona przez władze.  Mówił także o Kosowie jako o nowym, demokratycznym państwie przez co pokazał poparcie dla demokratyzacji  poszczególnych grup etnicznych.  Przytoczył  Artykuł 2: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.” Uświadomił nam tym samym,  że prawo to najwyższe dobro w państwie, trzeba go przestrzegać, bo w innym wypadku nie będziemy państwem praworządnym, lecz komunistycznym, faszystowskim. Następnie omówił prawo do wolności, posiadania własności, prywatności, informacji i służby publicznej. Szczegółowo zapoznał nas z  trójpodziałem władzy w państwie, to znaczy z władzą wykonawczą, sądowniczą i ustawodawczą. Wspomniał także o nieoficjalnym, niezależnym czwartym organie władzy w Polsce, a mianowicie Narodowym Banku Polskim. Na zakończenie uświadomił nam jak duża jest wartość  pieniądza w funkcjonowaniu państwa".

Po interesującym wystąpieniu uczniowie zadali panu Posłowi wiele pytań:

1. „Dlaczego został Pan posłem, a nie kontynuował kariery prawniczej?” – Nikodem Jedynak

 

Pan Kozdroń: Posłem chciał zostać już od dawna, posiada potrzebną wiedzę i umiejętności, które pragnął poświęcić państwu.

 

2. „Co Pan sądzi o rozdzieleniu stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?” – Aleksandra Reszczyńska

 

Pan Kozdroń: Sam pracował przy tej ustawie i uważa, że prokurator generalny powinien być niezależnym organem, by dobrze funkcjonować.

 

3. „Dlaczego krytycznie odniósł się Pan do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego tego, aby przed sądem mogły występować tylko osoby z wykształceniem prawniczym?” – Miłosz Kowalski

 

Pan Kozdroń: Prawnik potrzebuje doświadczenia, aby móc godnie reprezentować swoich klientów, lecz niestety nie jest to możliwe bezpośrednio po zakończeniu studiów.

 

4. „Jak Pan uważa, jakie cechy są najbardziej potrzebne, by zostać prawnikiem?” – Weronika Jędrzejczyk

 

Pan Kozdroń: Nie ma określonych cech, które charakteryzują prawników, ale wiadome jest, że sędzia, prokurator, radca lub adwokat będą potrzebowali różnych cech charakteru do pełnienia swojego stanowiska.

 

5. „Dlaczego wybrał Pan Platformę Obywatelską?” – Joanna Detmer

Pan Kozdroń:  „To Platforma wybrała mnie.”

6. „Czy uważa Pan, że wprowadzenie Euro podczas wychodzenia z kryzysu jest dobrym pomysłem?” – Anna Dąbrowska

 

Pan Kozdroń: Polsce potrzebne jest Euro, dałoby ono gwarancję, że wszyscy, którzy eksportują produkty na rynek europejski, byliby postawieni na równych zasadach i możliwe, że pomogłoby to spłacić długi powstałe w wyniku zmiany ustroju.

 

7. „Dlaczego w naszym kraju kary za popełnienie przestępstwa są tak łagodne, dlaczego przestępca, który popełnił zabójstwo dostanie 25 lat więzienia, a nie dożywocie?” – Katarzyna Leśniewska

 

Pan Kozdroń: Jest to niezależność władzy sądowniczej, każdy za swój czyn musi odpowiedzieć zgodnie z prawem, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności.

 

8. „Czy miewał Pan czasem wątpliwości co do słuszności obranego przez Pana stanowiska w konkretnej sprawie, zarówno w pracy prawnika, jak i w działalności poselskiej?” – Kinga Gutmańska

 

Pan Kozdroń: „Stale miewam wątpliwości.”

 

9. „Jak to jest być posłem z takiego regionu jak Kwidzyn?” – Tomasz Dąbrowski

 

Pan Kozdroń: „Trudno. Wszyscy posłowie są inaczej postrzegani. Poseł z prowincjonalnego miasteczka ma trudniej. Chcąc być znanym w parlamencie, trzeba się wykazać, nie można pchać się na szkło. Trzeba sobie zapracować”.

 

10. „Należy Pan do wielu komisji, m.in. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz do dwóch podkomisji: Podkomisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – kodeks spółek handlowych. Jak Pan godzi ze sobą tak wiele obowiązków?” – Paulina Koszarska

 

Pan Kozdroń: „Polega to na tym, że tydzień jest się w sejmie, tydzień tutaj. Są sytuacje, że umawiam się w sobotę czy wolny dzień, mam sporo interesantów, dobrze że nie muszę się już opiekować dorosłymi dziećmi.”

 

11. „Jak spędza Pan swój wolny czas?” – Monika Tubaja

 

Pan Kozdroń: "Uwielbiam pracować na działce".

 

12. „W roku 2005 otrzymał Pan 3868 głosów, natomiast w roku 2007 liczba głosów wzrosła diametralnie do 10671. Jak Pan uważa, co wpłynęło na tak duży wzrost Pana poparcia?” – Miłosz Kowalski

 

Pan Kozdroń: „Stałem się w pewien sposób rozpoznawalny, jak ktoś pierwszy raz startuje to tak  jest. Gdy ludzie zauważyli, że się nie obijam i pracuje - zagłosowali na mnie”.

 

13. „Jaki cel chciał Pan osiągnąć w sejmie?” – Miłosz Kowalski

 

Pan Kozdroń: Jego celem była budowa mostu przez Wisłę w okolicach Kwidzyna, jest on szansą dla rozwoju miasta.

14. „A jakie są Pana kolejne cele?” – Tomasz Dąbrowski

 

Pan Kozdroń: Budowa parku przemysłowego i technologicznego oraz obwodnicy.

 

Dwugodzinne spotkanie zakończyło się podziękowaniami posła i p. dyrektor. Jerzy Kozdroń był pod wrażeniem zadawanych przez nas pytań. Uważamy, że takie konferencje z udziałem polityków poszerzają naszą wiedzę i pomagają zrozumieć pracę polityka.

 A. Bogucka

T. Dąbrowski

T. Barganowska