[wstecz]

ROK SZKOLNY 2012/2013

  • Każdego roku uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczą w akcji „Sprzątania Świata”. W bieżącym roku brali udział w 3 działaniach. Jedno z nich to happening, zorganizowany przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, pt. „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”. 18.09.2012 r. na ul. Piłsudzkiego w godzinach od 12.00 do 15.00 młodzież uczestniczyła w różnego rodzaju konkursach na temat segregacji odpadów. Po zakończeniu warsztatów nasze gimnazjum otrzymało dwa drzewka, które następnego dnia zostały posadzone na terenie szkoły. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy IIa: Jakub Borzyszkowski, Michał Grosz, Marceli Kądziela, Klaudia Klawińska, Klaudia Kominek, Paulina Szyca, Paulina Wiśniewska, a opiekunem młodzieży podczas warsztatów była Pani Izabella Fifielska.
    Inną formą udziału w akcji była wycieczka ekologiczna, na którą wybrali się uczniowie kl. IIe wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Kaniecką. Oto, jak wspominają ten dzień: 21 września 2012 r. w godzinach porannych spotkaliśmy się przed szkołą. Następnie w doskonałych humorach wyruszyliśmy na dworzec PKP. Trasa Kwidzyn - Ryjewo przebiegła nam bardzo wesoło i śpiewająco. U celu krótkiej podróży czekała na nas pani, która miała klasę poprowadzić leśną dróżką. Naszym wspólnym celem było zbieranie pozostałości po niesfornych turystach. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki przystąpiliśmy do akcji „Sprzątania Świata”. Po kilku „roześmianych” kilometrach zrobiliśmy sobie przerwę i „nasz” przewodnik zorganizował nam zabawę integracyjną. Wypoczęci ruszyliśmy w dalszą wędrówkę. W trakcie marszu spotkaliśmy leśniczego, opowiedział nam o roślinności występującej na tym terenie. Kończąc tę „czystą” przygodę, zostawiliśmy zapełnione worki na skraju lasu. W gospodarstwie ekologicznym czekały na nas liczne niespodzianki. Zostaliśmy zapoznani z życiem pszczół, podziwialiśmy kolorową pasiekę. Pozbieraliśmy jesienne plony-jabłka, gruszki i śliwki. Po zakończeniu prac rozpaliliśmy ognisko. Upiekliśmy przyniesione kiełbaski i ziemniaki. Humory wszystkim dopisywały, więc rozpoczęliśmy zmagania sportowe. Gdy dochodziła godzina 15.00, musieliśmy ruszać w powrotną drogę. Około 17.00 byliśmy w domach. W poniedziałek opowieściom nie było końca. W przyszłości chcemy powtórzyć tę „pieszą” wycieczkę. Jednak można połączyć dobrą zabawę z czymś pożytecznym.
    22 września miało miejsce sprzątanie lasu Kamionka we współpracy z Nadleśnictwem Kwidzyn. 23 uczniów, pomimo chłodu i zachmurzonego nieba, zebrało się o godz. 9.45 przed Kościołem św. Alberta.Tam spotkali się z leśniczym, który omówił zasady sprzątania lasu i rozdał worki. Gimnazjaliści, chodząc po leśnych drogach, zebrali sporo śmieci. Najwięcej było butelek, puszek oraz opakowań po produktach spożywczych. Uprzątnęli również dwa dzikie wysypiska i prawie „poskładali” samochód, pralkę i inne sprzęty domowe. „Ludzie wywożą do lasu przedmioty, za które musieliby drogo zapłacić, oddając je na wysypisko” – poinformował uczestników leśniczy i dodał, że mimo wysokich kar za zaśmiecanie lasu, problem z roku na rok się nasila. Pełne odpadów worki uczniowie zostawiali przy drodze – skąd zabierał je samochód. Na koniec nadleśnictwo przygotowało ognisko, gdzie zmęczona młodzież odpoczęła i zjadła posiłek. Uczniowie wrócili do domu około 14.00. Pomimo niesprzyjającej pogody, akcja była bardzo udana, a „młodzi ekolodzy” bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy. Wielu zgłosiło chęć uczestnictwa w „sprzątaniu” w przyszłym roku.
    Wypowiedź Oliwii Wnuk z klasy Id:
    Dnia 22 września postanowiłam, wraz ze znajomymi ze szkoły, wziąć udział w akcji „Sprzątania Świata”. Mimo zimna bawiłam się świetnie. Najprzyjemniej było na ognisku, ponieważ ,jak wiadomo, jedzenie smakuje najlepiej po ciężkiej pracy. Podobała mi się forma akcji. Nikt nas do niczego nie zmuszał, dzięki czemu oprócz sprzątania zdążyliśmy porozmawiać. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Cieszę się, że tak spędziłam tę sobotę.
    Uczniowie biorący udział w sobotniej akcji to: Michał Andruszewski, Klaudia Tubaja, Adam Lewandowski, Paulina Korynt, Nikola Babin, Natalia Biedrzycka, Kasandra Bogusławska z kl.III d; Maja Demko, Sabina Ściążko i Olga Sulot z kl. IIi; Maja Grys, Mariusz Wiśniewski, Oliwia Wnuk, Michał Morawski, Julia Bruździńska, Martyna Adamczyk, Andżelika Madej, Magdalena Stypczyńska, Joanna Kozubowska, Arkadiusz Kannenberg, Paweł Ponczek, Nicol Sokołowska, Magdalena Szymańska z kl. I d, a opiekunem tej akcji była Pani Agnieszka Białecka.
  • 15 września 2012 r. Lokalna Fundacja Filantropijna PROJEKT zorganizowała obchody ŚWIĘTA CHLEBA pod hasłem „Smaki jesieni". Nasza szkoła, jak co roku, wystawiła stoisko z różnymi wypiekami przygotowanymi przez uczniów, swojskim pieczywem oraz wszelkiego rodzaju przetworami, owocami i orzechami. Imprezie towarzyszyły konkursy, w których wzięliśmy udział i w konkursie na najpyszniejszy smalec zdobyliśmy I miejsce. Rozbrzmiewająca w tle poezja śpiewana oraz częstująca mieszkańców smacznymi kanapkami ze smalcem młodzież zachęcała do zakupów przygotowanych przetworów. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się uzbierać 666 złotych.

    Zobacz zdjęcia w galerii

ROK SZKOLNY 2011/2012

    • 24 września 2011 r. Lokalna Fundacja Filantropijna PROJEKT zorganizowała obchody ŚWIĘTA CHLEBA pod hasłem „Smaki jesieni". Wzorem lat ubiegłych nasza młodzież zadeklarowała swój udział w tym projekcie i jak zwykle nie zawiodła. Chrupiące pieczywo, domowe ciasta, sałatki, kompoty, soczyste jabłka, dynie, orzechy, grzyby marynowane i inne przetwory „babuni" zdobiły przystrojony dumnymi słonecznikami jesienny stragan i wabiły zapachem przechodniów. Rozbrzmiewająca w tle poezja śpiewana oraz częstująca mieszkańców smacznymi kanapkami ze smalcem młodzież zachęcała do zakupów przygotowanych przetworów. Warto też wspomnieć, że w konkursie na oryginalny dżem, dzięki jednej z zaprzyjaźnionych mam, zdobyliśmy 3 miejsce.

15 września 2012 r. Lokalna Fundacja Filantropijna PROJEKT zorganizowała obchody ŚWIĘTA CHLEBA pod hasłem „Smaki jesieni". Nasza szkoła, jak co roku, wystawiła stoisko z różnymi wypiekami przygotowanymi przez uczniów, swojskim pieczywem oraz wszelkiego rodzaju przetworami, owocami i orzechami. Imprezie towarzyszyły konkursy, w których wzięliśmy udział i w konkursie na najpyszniejszy smalec zdobyliśmy I miejsce. Rozbrzmiewająca w tle poezja śpiewana oraz częstująca mieszkańców smacznymi kanapkami ze smalcem młodzież zachęcała do zakupów przygotowanych przetworów. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się uzbierać 666 złotych.

Zobacz zdjęcia w galerii

  • 17 września 2011r. uczestniczyliśmy w akcji "Sprzątanie Świata" współorganizowanej przez Nadleśnictwo Kwidzyn. Jak co roku sprzątaliśmy podmiejskie lasy. O godzinie 1000 wyruszyliśmy z parkingu Kościoła pod Wezwaniem Św. Alberta w stronę Kamionki. Jak widać na zdjęciach, chęci i zapału do pracy nam nie brakowało. Z przykrością należy stwierdzić, że nie brakowało również śmieci, które trzeba było posprzątać... W lesie można było znaleźć praktycznie wszystko: od plastików, butelek, papieru i puszek po sprzęty domowe, opony, kafelki czy gruz. Zapełniliśmy odpadkami całkiem sporą przyczepę. Akcję zakończyło ognisko. Jedliśmy kiełbaski omawiając swoje znaleziska. Udało się nawet zebrać kilka grzybów. Pogoda dopisała, świeciło piękne słońce i było bardzo ciepło. Około godziny 1400 z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku rozeszliśmy się do swoich domów.
    W akcji wzięło udział 26 uczniów klas I A,F i II D,F,H. Opiekunami byli: p. Izabella Fifielska i p. Agnieszka Białecka oraz bardzo miły leśniczy – pan Jacek Sonnenfeld.
    Uczniowie: 1a – Nadia Bartosiak, Weronika Grabowska, Damian Janiszewska, Klaudia Klawińska, Klaudia Kominek, Alicja Pękala, Kasper Sadecki, Karolina Wiśniewska; 1f – Klaudia Sterankowicz, Kinga Brzezicka; 2d – Kasandra Bogusławska, Karolina Dąbrowska, Klaudia Tubaja, Michał Andruszewski, Nikola Babin, Natalia Biedrzycka, Iga Rzepka, Oliwia Oramus, Kornelia Pokora; 2f- Mikołaj Białecka; 2h- Paulina Jagielska, Sandra Daszewska, Wiktoria Świderska, Patrycja Sępioł, Daria Poźniak, Anna Jankowska.

ROK SZKOLNY 2010/2011

  • Od kilku już lat wspomagamy Fundację "Projekt" w corocznym Święcie Chleba, które w tym roku odbyło się pod szyldem „Smaki jesieni”. Zanim 18 września rozstawiliśmy swoje stoisko na kwidzyńskim deptaku, organizowaliśmy szereg imprez na terenie szkoły. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anity Lasoty ogłosił wiele konkursów, za które uczniowie mieli dopisane punkty do ogólnej klasyfikacji „Klasa z klasą”. Można więc było: napisać opowiadanie i piosenkę o chlebie, przynieść dekorację o tematyce wiejskiej, pochwalić się swojskim chlebem czy smalcem ze skwarkami. Na punkty przeliczano również wszelkie przetwory, własne wypieki czy warzywa, które to potem udekorowały nasze stoisko. Więcej w wydarzeniach z roku szk.2010/2011...
  • 25 września 2010 r. (w sobotę) 29 zaangażowanych w ochronę przyrody uczniów klas II i III wraz z opiekunami wzięło udział w akcji Sprzątania Świata.
    Zaopatrzeni w worki i rękawiczki wyruszyli ok. 930 spod kościoła Św. Alberta w kierunku lasu leśnictwa Piekarniak. Niesłychane co można znaleźć w przydrożnych rowach i podkwidzyńskich lasach. Uczniowie prawie „złożyli” samochód i komputer a z materiałów pozostawionych w lasach można śmiało „wyremontować i umeblować” dom. Niektóre znaleziska były dość niebezpieczne: igły, potłuczone butelki i pozostałości po imprezach. Cztery godziny sprzątania i … zabrakło worków. Z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku uczniowie i opiekunowie zostali zaproszeni na ognisko i pyszny poczęstunek. Leśniczy opowiadał o swojej pracy, zakazach obowiązujących w lesie i wielkiej „pomysłowości” ludzi – niestety nie mającej nic wspólnego z dbałością o środowisko. Akcja zakończyła się ok. godz. 1400. Więcej w wydarzeniach z roku szk.2010/2011...

ROK SZKOLNY 2007/2008

  • 8 września 2007 r. na Miłosnej w Kwidzynie odbyła się kolejna edycja imprezy zwanej "Święto chleba". Nasza szkoła wystawiła swoje stoisko z różnymi gatunkami chleba, z wypiekami przygotowanymi przez uczniów - ciasta, pierniki i ciekawe w kształtach chlebki. Otrzymany z piekarni "Rutka" chleb uczniowie smarowali dżemem oraz smalcem i częstowali nim przechodniów zbierając jednocześnie pieniądze, które organizatorzy imprezy przeznaczą na wyprawki szkolne dla uboższych uczniów. Młodzież sprzedawała również upieczone przez siebie ciasta, ciasteczka i rogaliki. Imprezie towarzyszyły różnego typu konkursy, w których wzięliśmy udział:

* konkurs na opowiadanie o chlebie wygłoszone do mikrofonu,
* konkurs na balladę o chlebie,
* konkurs plastyczny na rysunek o chlebie,
* konkurs na najlepsze wypieki,
* konkurs na ciekawe stoisko.

    • Dnia 14 września 2007 r. wzięliśmy udział w akcji sprzątania świata. Wyznaczona dla nas trasa przebiegała Kwidzyn-Brokowo. Wyprawę zorganizowały p. Białecka ,p. Fifielska oraz Nadleśnictwo Kwidzyn. Podczas sprzątania poznaliśmy ciekawe gatunki mchów i grzybów, a więc była to przy okazji czynna lekcja biologii. Trasa liczyła kilkanaście kilometrów, dlatego nie było łatwo. W podziękowaniu za wysprzątanie pewnego terenu lasu leśniczy zorganizował nam ognisko z pieczeniem kiełbasek.

ROK SZKOLNY 2006/2007

    • Dnia 15 września nasza szkoła wzięła ponownie udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA 2006.

  • Dnia 16 września 2006 r. na deptaku w Kwidzynie odbyło się kolejne „Święto chleba”.Nasza szkoła wystawiła swoje stoisko z różnymi gatunkami chleba, z dodatkami do wypieku chleba, z produktami pszczelarskimi i historią wypieku chleba zrobioną w piekarni p. Nałęczów w Kwidzynie. Sponsorem chleba była piekarnia G.S.S.Ch. z Rozpędzin. Otrzymany chleb uczniowie smarowali miodem oraz smalcem i częstowali nim przechodniów zbierając jednocześnie pieniądze, które organizatorzy imprezy przeznaczą na wyprawki szkolne dla uboższych uczniów. Młodzież sprzedawała również upieczone przez siebie ciasta, ciasteczka i rogaliki. Nasza grupa za pyszny poczęstunek zebrała ponad 360 złotych.

  • Dnia 1 grudnia 2006r. odbyła się IV edycja Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o AIDS w Gimnazjum nr 1 w Kwidzynie. Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Łach z kl. III E oraz Karolina Knabe z kl. III J zajmując odpowiednio miejsce II i VI.
  • Dnia 29 marca 2007r.odbyła się V edycja powiatowego konkursu „Człowiek bez tajemnic – wydalanie”. Wzięło w niej udział 8 szkół gimnazjalnych z powiatu kwidzyńskiego czyli 17 uczestników. Uczniowie pisali test wiadomości dotyczący układu moczowego, skóry i układu oddechowego oraz rozwiązywali krzyżówkę. Ocenie podlegały również wykonane wcześniej prace do wyboru: model nefronu lub plakat informujący o szkodliwym działaniu słońca na organizm. Nasi uczniowie zajęli: Wojciechowska Marta – V miejsce, Sajdowski Seweryn – VI miejsce i Szady Anna - X miejsce.
  • Dnia 13 kwietnia odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego, w którym brała udział trójka uczniów z naszego gimnazjum. Uczestnicy odpowiadali na pytania testowe dotyczące zagadnień ekologii oraz ochrony przyrody i środowiska. Wyniki naszych uczniów:

* I miejsce – Aleksandra Izdepska kl. III b
* II miejsce – Piotr Łach kl. III e
* IV miejsce – Agnieszka Ulenberg kl. II d

Wszyscy uczniowie przechodzą do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 12 maja w Gdyni.

  • Dnia 19 kwietnia 2007 r. odbył się rejonowy etap XV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowała czwórka uczniów z III klas. Rozwiązywano test składający się z 30 pytań jednakowych dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki etapu rejonowego:

* I miejsce ( po dogrywce ) – Aleksandra Izdepska kl. III b
* II miejsce – Daniel Ostaszewski kl. III e
* III miejsce – Anna Szady – kl. III f
* IV miejsce – Barbara Trąbicka kl. III e

Aleksandra Izdepska weźmie udział w etapie regionalnym tego konkursu w Gdańsku.

ROK SZKOLNY 2005/2006

  • Dnia 22 września 2005 r. lokalna Fundacja Filantropijna „Projekt” zorganizowała imprezę edukacyjno – wychowawczą pod nazwą „Święto Chleba”. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przygotowali stoisko na ulicy Piłsudskiego. Wystawiono m. in.

- fotoreportaż z piekarni p. Nałęcz: technologia pieczenia chleba – kolejne etapy (przyg. przez ucz. kl. III f)
- piramidy zdrowia z opisem
- stosowane w piekarnictwie dodatki do chleba (zboża i nasiona) oraz ich zdrowotne znaczenie
- różnego rodzaju pieczywo (rodzaje) wraz z opisem


- przepisy na chleb domowego wypieku
- znaczenie błonnika (znajdującego się w pełnoziarnistym pieczywie)
- oraz jako najzdrowszy słodki dodatek do chleba przedstawiono różnego rodzaju miody (z opisem).

Dodatkowo uczennice obsługujące stoisko zapraszały na bezpłatną degustację świeżego chleba z miodem lipowym, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Chleb otrzymaliśmy (nieodpłatnie) z piekarni p. Nałęcz. Po imprezową wystawę dla uczniów naszej szkoły w atrium zorganizowały – E. Zając i A. Białecka.

  • 16 listopada w Gimnazjum nr 1 w Kwidzynie odbył się powiatowy konkurs biologiczny "Czy znasz drzewa i krzewy", w którym uczniowie wykazywali się znajomością liści pospolitych i ozdobnych gatunków drzew i krzewów oraz rozpoznawali owoce i korę drzew (wszystko z natury). Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III i :

I miejsce - Małgorzata Zdanowicz
III miejsce - Justyna Wójcik

ROK SZKOLNY 2004/2005

  • Badamy zanieczyszczenia gleby i wód Wisły i Liwy oraz zapylenie powietrza w ramach programu „Człowiek i środowisko”.
  • 17 września uczniowie 10 klas wraz z wychowawcami brali udział w akcji „Sprzątanie Świata” porządkując tereny leśne nad Liwą.
  • Jak w poprzednim roku uczniowie klas I uczestniczą w zajęciach organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej: „Zielona klasa”, a uczniowie klas II wyjeżdżają do Zielonej Szkoły w Brachlewie
  • Aktywnie przygotowujemy się do udziału w konkursach i mamy już pierwszy sukces: Agnieszka Polak z klasy II f zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie na Pocztówkę o Tematyce Odpadowej.
  • 20 kwietnia 2005 -Dzień Ziemi w nasze szkole. Zorganizowano wystawę zdjęć w atrium -(zdjęcia p. Marka Wieruckiego – współpraca z kołem myśliwskim (A.Białecka) oraz zdjęcia od p. H. Filibrandt.
  • 3 czerwca 2005 r. w Zespole Szkół w Gardeji odbył się Wojewódzki Konkurs „MÓJ REGION” Uczestniczyło w nim 27 uczniów z gimnazjów. Oto wyniki:

III miejsce - Katarzyna Maruszak
IV miejsce - Marta Bednarz
VIII miejsce - Klaudia Bołd

ROK SZKOLNY 2003/2004

  • Jak co roku we wrześniu aktywnie uczestniczyliśmy w akcji „Sprzątanie Świata” i „Międzynarodowym dniu bez samochodu”.
  • Jesienią 2003 uczniowie naszej szkoły przygotowali 15 karmników dla ptaków – po krótkiej prezentacji w atrium szkoły karmniki przez cały zimowy sezon służyły ptakom.
  • W listopadzie 2003 r. odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o AIDS, udział wzięło 80 uczniów. Dwoje najlepszych uczestniczyło w etapie wojewódzkim:

II miejsce - Diana Jedlina z klasy II b,
IV miejsce - Karolina Rutkowska.

  • 21 stycznia 2004 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Biologicznym „Biologiczna bioróżnorodność organizmów”. Efektem udziału w tym konkursie jest :

IV miejsce -Agata Dudajek z klasy III a,
VI miejsce – Paweł Rybicki z klasy II a,
VII miejsce – Monika Jackiewicz
VIII miejsce – Katarzyna Foryś z klasy I c.

  • 27 marca 2004 w Wojewódzkim KOnkursie Biologicznym, uczennica pani Alicji Połeć – Beata Wodejko uzyskała tytuł laureata.
  • 29 marca 2004 r.odbył się organizowany w naszym gimnazjum przez nauczycieli biologii Konkurs Powiatowy: „Człowiek bez tajemnic – układ oddechowy”. Udział wzięło 21 uczniów z 11 gimnazjów powiatu kwidzyńskiego. Katarzyna Maruszak z klasy II g zajęła w tym konkursie II miejsce.
  • 22 IV 2004 grupa uczniów naszego gimnazjum brała udział w pikniku ekologicznym „Cztery pory roku” zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Ziemi.
  • Uczniowie klas I uczestniczyli w organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Kwidzynie i Stowarzyszenie „Eko – Inicjatywa” zajęciach „Zielona klasa”. Zajęcia obejmowały: charakterystykę ekosystemu i rozpoznawanie gatunków drzew oraz problem ekologicznej konsumpcji i segregacji odpadów.
  • Uczniowie klas II wyjeżdżali na trzydniowe zajęcia ekologiczne do „Zielonej szkoły” w Brachlewie.
  • 26 maja 2004 odbyły się eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu „Mój region”. W etapie wojewódzkim, uczniowie Anna Jasnoch z klasy III g i Sławomir Słota z klasy II d, zajęli V miejsca.
  • Przez cały rok szkolny grupy uczniów, w ramach programu „Człowiek i środowisko” wykonywały zadania o tematyce ekologicznej i zdrowotnej – prezentacja efektów uczniowskich badań odbyła się 1 czerwca 2004 roku na II Festiwalu Nauki.